Kompozycje kwiatowe

Sztuka układania kwiatów jest znana, popularna i stosowana na całym świecie, ale regionalnie zmieniają się kanony mody, sposoby i zasady układania kompozycji kwiatowych, oraz symbolika kwiatów. Różnice jakie występują między poszczególnymi regionami świata widać zwłaszcza, gdy porównamy sztukę układania kwiatów jaką znamy, z tym, jak się to robi w kulturze dalekiego wschodu, na przykład w Japonii. Japonia jest krajem, który sztukę układania kwiatów doskonali od VI wieku. Początkowo kwiatami nie zajmowała się – jak u nas – kwiaciarnia, ale kompozycje kwiatowe miały charakter rytuału religijnego. Początkowo układanie kwiatów było zajęciem kapłanów, które poza znaczeniem religijnym, dostarczało im też rozrywki. Znany wszystkim wrodzony perfekcjonizm Japończyków sprawiał, że tworzone przez nich kompozycje kwiatowe były małymi dziełami sztuki. Później zwyczaj układania kwiatów ewoluowała do wyrafinowanego i eleganckiego ceremoniału towarzyskiego, który podobnie jak parzenie herbaty w tym rejonie, stał się istotnym elementem kultury Japonii. Tak jak u nas damy w dawnych czasach zajmowały się dzierganiem, haftem i innymi robótkami ręcznymi, tak, w Japonii układanie kwiatów uznawano za wykwintne zajęcie, przystające ludziom kulturalnym, uczonym i literatom, osobom z wyższych sfer. Sztukę komponowania kwiatów praktykowały damy z arystokracji, a także filozofowie, uczeni, kapłani. Umiejętność układania kwiatów jest tu ponadto świadectwem ogłady towarzyskiej, dobrego wychowania. Oczywiście, tak jak nasza kwiaciarnia, japońska produkcja bukietów i kompozycji ma na celu sprawianie przyjemności oglądającym ją ludziom, ale z tworzeniem kompozycji wiąże się tu specjalny ceremoniał i etykieta.

Wybór gatunku kwiatów zależy tu od pory roku i okazji, na którą kompozycja jest przygotowywana. Jak wszędzie ogromne znaczenie ma tu również odpowiedni dobór kolorów. Nie istnieją tu jednak przypadkowe zestawienia, raczej nie eksperymentuje się z kwiatami – wszystko jest określone wielowiekowa tradycją, wszystko ma swoje nienaruszalne zasady. Dlatego właśnie japońskie kompozycje kwiatowe różnią się mocno od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni – mają własny styl, nastrój, kolorystykę, specyficzny dobór kwiatów i charakterystyczny sposób ich ułożenia. O tym jak powinien wyglądać bukiet przeznaczony na konkretną okazje pisano tu traktaty.

1 Komentarz

  1. Dorota on Wrzesień 7th, 2013

    Znam takie domy, gdzie mnóstwo wszędzie i zawsze jest kwiatów. Są kwiaty suszone i te świeże. Ludzie, którzy otaczają się na co dzień kwiatami (a wynika to z ich miłości do tych roślin) potrafią tworzyć z nich przecudne kompozycje, a co najważniejsze, nie oparte na żadnych szkołach i kanonach bukieciarstwa. Moja przyjaciółka ma właśnie taki wielki talent. Jej dom wygląda zupek lnie inaczej niż wszystkie inne domy. Mnóstwo tu jest przepięknych wiązanek z suszonych kwiatów, które tworzą specyficzny klimat i atmosferę, nie mówiąc już o wspaniałym zapachu suszonych roślin.