Organizacja pogrzebu

Gdy umiera bliska nam osoba,  ostatnie na co mamy ochotę, to organizować pogrzeb. Jesteśmy pogrążeni w żalu i chcemy tylko opłakiwać ukochaną, mamę czy tatę. Nie chcemy zajmować się sprawami papierkowymi.

Ale niestety, najczęściej to właśnie my musimy to zrobić. Jeśli trafi się nam ktoś z rodziny, kto będzie chciał nas choć trochę odciążyć, nie unośmy się dumą i zgódźmy się na to. Przede wszystkim, należy załatwić sprawy w urzędzie stanu cywilnego i zgłosić zgon bliskiego. To tego, niezbędna nam będzie specjalna adnotacja (pismo) ze szpitala, zaświadczające zgon bliskiej nam osoby. Już same te formalności sprawiają, że ma się dość wszystkiego. Niech więc, jeśli jest kto, nam z tym pomoże.

Kolejna kwestia. Warto pamiętać, że od 2011 roku, zasiłek pogrzebowy otrzymywany z Zakładu Opieki Społecznej, to tylko cztery tysiące złotych. Oznacza to, że najprawdopodobniej będziemy musieli jeszcze wiele pieniędzy do organizacji pogrzebu dołożyć. Warto wtedy sprawdzić stan swoich finansów i policzyć, na co nas stać.

Sama trumna może kosztować od tysiąca do nawet dziesięciu tysięcy złotych. Należy więc wybrać taką, aby można sobie było na nią pozwolić. Jeśli zamiast tradycyjnego pogrzebu, nastąpi pogrzeb urny (w sytuacji kremacji), ceny są znacznie niższe. Urnę można już kupić za 600 zł.

Nie bez znaczenia są też kwiaty kondolencyjne, których bukiet może kosztować 200 zł, ale może i 2000 zł. Warto zastanowić się, czy warto poświęcać tyle pieniędzy na jedynie symbol.Kwiaty kondolencyjne i tak będą, gdyż przyniosą je wszyscy bliscy, rodzina i znajomi.

Jest jeszcze kwestia, którą powinno się załatwić jeszcze przed śmiercią, warto więc o tym pomyśleć, gdy jest się zdrowym -mowa tu o miejscu na cmentarzu. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz bliski znajdował się w pobliżu innych zmarłych członków naszej rodziny, zarezerwujmy miejsce już teraz. Nie są to przesądy, wynika to raczej z praktycznego podejścia do życia.

0 Komentarzy

Komentarze zostały wyłączone.